07e7280609f352fe8cf8c1b908621087-min

27 rzeczy, które należy zabrać w podróż do Azji

Zapewne każdy przy planowaniu podróży zadaje sobie jedno z najbardziej nurtujących pytań:

CO MAM ZABRAĆ ZE SOBĄ W TRASĘ?

Aby dobrze przygotować się do naszej 2-miesięcznej podróży do Azji przeszukaliśmy niemalże cały internet, wypytaliśmy dziesiątki znajomych i przeczytaliśmy tomy przewodników w poszukiwaniu odpowiedzi na to jedno, najważniejsze pytanie – co zabrać w podróż. Poniżej prezentujemy rzeczy, które są niezbędne na 2-miesięczny trip do Azji:

AZJA EXPRESS

MUST HAVE STUFF

By PassWorld

 

    – PLECAK –

Podstawową i najważniejszą rzeczą jest dobry plecak. O walizkach można zapomnieć (wyobraź sobie ciągnąć walizkę przemieszczając się po dźungli czy po piaszczystej wyspie).

1

 1. PLECAK DENUM PEME

Nasz 60 litrowy plecak Denum Peme służy już 4 rok. Przejechał z nami dobre kilkadziesiąt tysięcy kilometrów! Mieliśmy go na plecach przedzierając się przez miejską dżunglę Barcelony, był dla nas niczym torebka Hermiony w Grecji, przy łapaniu stopa, a w Norwegii służył jako przenośny dom.

Dzięki dobremu stelażowi nie obciąża kręgosłupa. Ponadto posiada wbudowany pokrowiec przeciwdeszczowy, co ważne przy azjatyckich, monsumowych ulewach.

 1. „NERKA”

Do plecaka dobieramy również saszetkę „nerkę”, bądź bezpieczny pas na pieniądze.

 1. PLECAKOWOREK

Ostatnio w podróży wypróbowaliśmy plecaki-worki! Są świetnym rozwiązaniem, bo nie zajmują praktycznie w ogóle miejsca, a przy wyjściu na plażę czy miasto pomieszczą spokojnie najbardziej potrzebne rzeczy.

 

– UBRANIA –

2

 1. T-SHIRTY

7 koszulek na 61 dni?! Wydaje się mało, jednak przez wysoką temperaturę w Azji przez większość czasu nosi się bardzo przewiewne, lekkie i luźne ubrania. Ponadto, nie opłaca się brać ze sobą całej garderoby, ponieważ rzeczy na miejscu są w BARDZO niskich cenach i można je nabyć za grosze. Po co dźwigać niepotrzebne kilogramy? Lepiej zostawić trochę wolnego miejsca na pamiątki.

 1. KURTKA PRZECIWDESZCZOWA

Oprócz koszulek i spodenek, do plecaka wrzucamy także kurtkę przeciwdeszczową, niezbędną w Azji o tej deszczowej porze roku.

 1. BUTY

Na nogi zakładamy wygodne klapki, przewiewne adidasy z siatki lub jeżeli ktoś nosi –  sportowe sandały!

 

– AKCESORIA –

3

 

 1. RĘCZNIK

Szybkoschnący ręcznik to podstawa! Przede wszystkim zajmuje bardzo mało miejsca, a także świetnie się sprawdza w sytuacjach, kiedy nie mamy zbyt dużo czasu na kąpiel i czekanie na wyschnięcie ręcznika. Po włożeniu zwykłego, wilgotnego ręcznika, całość naszego plecaka przesiąknie zapachem zgnilizny. Dzięki temu, że ręcznik, który zabieramy, schnie w przeciągu 30 minut, problem ten nas nie dotyczy.

 1. MINI-APTECZKA

Do apteczki pakujemy tylko podstawowe rzeczy. Wszelkiego rodzaju leki na problemy żołądkowe itp. kupujemy na miejscu. W Azji panuje całkowicie inny klimat i większość leków z Polski po prostu tam nie działa.

 1. WODOSZCZELNE OPAKOWANIA

Do tego dorzucamy również wodoszczelny pojemnik na dokumenty oraz worek, który pomieści najważniejszy sprzęt elektroniczny (kamerkę sportową, powerbanki, komórki itp.) oraz uchroni go deszczu. Polecamy wodoszczelne saszetki z Rossmana, cena około 4zł 🙂

 

– DOKUMENTY I BEZPIECZEŃSTWO –

4

 

 1. DOKUMENTY

Ważne dokumenty przynajmniej rok to konieczność. Ważne jest, aby paszporty były nienaruszone i aktualne. Na naszej trasie potrzebujemy 3 wiz, aby wjechać do krajów, które zamierzamy zwiedzić. Przed podróżą należało wyrobić jedynie wizę wietnamską, z racji tego, że to pierwszy kraj do którego lecimy i bez tej wizy by nas nie wpuszczono. Wyrobić ją można na oficjalniej stronie Wietnamu za 25USD, czas wyrobienia wynosi 3 dni robocze! Nie dajcie się naciągać na pośredników. Nie kupujcie promesy. E-visa jest najtańszym i najszybszym sposobem.
Wizę do Kambodży i Tajlandii, będziemy wyrabiać na granicznych przejściach lądowych. Koszt wizy do Kambodży to 30USD, natomiast wiza do Tajlandii jest przyznawana bezpłatnie na okres 30dni.

 

 1. PIENIĄDZE

Oczywistą sprawą są pieniądze, które musimy mieć ze sobą oraz karty bankomatowe (jako zabezpieczenie). Prowizja za wypłatę pieniędzy w Azji to koszt ok. 25zł + koszty przewalutowania… Jest to niezbyt opłacalna opcja (ale bezpieczniejsza). Na naszą 2-miesięczną podróż zabieramy wymienione na dolary 3000zł na osobę. Za te pieniądze mamy zamiar wyżyć, znaleźć zakwaterowanie oraz przemieszczać się przez 61 dni! Noclegów nie rezerwowaliśmy, bo ceny na miejscu można negocjować, a z dostępnością miejsc do spania nie ma żadnego problemu.

 1. KŁÓDKA

Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą kłódki. Zwykłej, najbardziej pospolitej. Dzięki niej możemy zabezpieczyć nasze skarby w szafce, bądź zamknąć słabo zabezpieczone domki na wyspach, w których będziemy nocować.

– PŁYNY I FILTRY –

5

 1. OKULARY SŁONECZNE

Koniecznie z filtrem UV.

 1. OLEJKI DO OPALANIA

Zabieramy olejki do opalania z filtrem 30 i 10, podstawowe kosmetyki takie jak: dezodorant, maszynki, żel antybakteryjny, mokre chusteczki. WAŻNE! Polskie środki owadobójcze nie działają w Azji. Na miejscu warto kupić sobie preparat „Mugga” . Ma on stężenie kilkanaście krotnie większe niż preparaty w Polsce, a jak wiadomo, komary przenoszą malarię, która jest bardzo powszechna w tamtych stronach, więc ochrona przed tymi owadami to podstawa! „Mugga” można kupić na allegro, jednak trzeba uważać, bo bardzo często jest on rozcieńczony.

 1. UBEZPIECZENIE

Dobre ubezpieczenie jest niezbędne przy tego typu podróżach. My zdecydowaliśmy się na kartę “Planeta Młodych”.

KARTA PLANETA MŁODYCH TRAVEL (TA,TD)

 • ważna przez 365 dni
 •  dla osób w wieku od 5 do 39 lat, wyjeżdżających za granicę (w celach turystycznych, na wymianę, do pracy, na staż, praktyki, wolontariat)
 • obejmuje rekreacyjne uprawianie sportu (w tym narciarstwa, snowboardu)
 • zawiera ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (w Polsce i za granicą)
 • ubezpieczenie Kosztów Leczenia poza granicami Polski (m. in. : opieka dentystyczna, koszty przedwczesnego porodu (do 32 tygodnia ciąży), koszty leczenia chorób tropikalnych, transport poszkodowanego do placówki medycznej, między placówkami, transport do kraju, transport zwłok, koszty poszukiwań i ratownictwa)
 • ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej w życiu prywatnym poza granicami Polski+ ważna na całym świecie, z wyłączeniem KANADY i USA.
 • NNW 20000ZŁ
 • KL 60000EUR
 • OC 50000EUR
 • Ubezpieczenie bagażu 2000zł

KOSZT KARTY NA 365dni TO TYLKO 87zł!!!

 1. TRIKI NA PRANIE UBRAŃ

Z racji małej ilości ubrań, które zamierzamy zabrać, warto pomyśleć o wzięciu ze sobą zwykłego sznurka na pranie wraz z proszkiem/płynem do prania. W każdym miejscu, bez problemu będziemy mogli rozwiesić mokre ubrania i w szybki sposób je wysuszyć. Jest to dla nas szczególnie ważne z racji tego, że zamierzamy przebyć dobre kilka tysięcy kilometrów.

 

– ELEKTRONIKA –

6

 

 1. TELEFONY

Na taką podróż nie możemy zapomnieć o elektronice! Bierzemy ze sobą dwa telefony, z czego jeden z mocną baterią, która zawsze będzie w razie „W”. Tablet i laptop bierzemy ze sobą, z racji wykonywanej przez nas pracy! Chcemy zachować ciągłość w obsłudze naszych klientów, a także zdawać na żywo relację z tego tripu!

 1. ŁADOWARKI

Pakujemy kable do ładownia, które pozwalają na szybsze ładowanie sprzętu, a także rozdzielnik, dzięki czemu za pomocą jednego gniazdka będziemy mogli naładować 3 urządzenia.

 1. KAMERKA SPORTOWA

Z całego wyjazdu zamierzamy zmontować film. Także zabieramy ze sobą kamerkę sportową z całym asortymentem (selfie stick, ładowarka, zapasowa bateria i bojka do nurkowania).

 

– FOTOGRAFOWANIE & FILMOWANIE –

7

 1. APARAT

Najpiękniejsze chwilę uwiecznimy za pomocą lustrzanki Olympus E510! Do uzupełnia dobieramy kilka kart pamięci, a także ich czytnik oraz przenośne dyski pamięci.

 1. STABILIZATOR FLYCAM

Doświadczenie nauczyło nas, że stabilizator do kamery to must have! Dzięki temu unikniemy niszczących relację wstrząsów, które oglądając wideo mogą naprawdę przysporzyć epilepsji!

 1. POWER BANK

Dobry Power Bank to taki, który pozwoli na niejedno naładowanie. Warto jednak pamiętać, że azjatyckie linie lotnicze wprowadzają limit pojemności, który wynosi 20 000 mAh. Oczywiście wykorzystujemy ten limit w pełni, zabierając ze sobą power bank o pojemności właśnie 20tyś. mAh.

– GADŻETY I INNE –

8

 1. LATARKA TRIBORD

Niezawodna latarka na korbkę Tribord jest wodoszczelna, dzięki czemu można jej używać podczas obfitych deszczy a także tradycyjnie w nocy :).

 1. MASKA DO NURKOWANIA EasyBreath

Maska cało-twarzowa, zapewni nam niezapomniane wrażenia, podczas nurkowania wokół raf koralowych, których w Tajlandii i na wyspach Wietnamu jest mnóstwo. To wszystko dzięki temu, że EasyBreath posiada kąt widzenia 180 stopni! To dużo, dużo więcej niż normalne gogle do nurkowania. Poza tym, dzięki zastosowaniu specjalnej technologii oddychania, zapewnia ona ogromny komfort, nawet podczas najdłuższych sesji pod wodą. Dobieramy do tego specjalny uchwyt do kamer sportowych.

 

 1. APLIKACJA Z MAPĄ

Aplikacja MapsMe jest bardzo praktyczna, ponieważ działa offline! Ściągamy na nią mapy Wietnamu, Kambodży i Tajlandii, dzięki czemu nigdy się nie zgubimy, bo będziemy mieli nawigację, która działa bez względu na dostęp do internetu.

 1. STOPERY DO USZU LUB SŁUCHAWKI TYPU “PCHEŁKI”

Zatyczki do uszu są dla tych, którzy nie lubią zasypiać w hałasie. Jeżeli chcemy, możemy zamiast nich użyć też słuchawek. W podróży słuchawki i stopery będą łagodziły zmiany ciśnienia w uszach, aby te nie zatykały się przy każdym starcie i lądowaniu.

 1. JEDZENIE

Jedzenia na podróż praktycznie nie bierzemy. W cenie biletu samolotowego linii Qatar mamy zapewniony posiłek. Jadłospis oraz preferencje żywieniowe wybieraliśmy w trakcie odprawy, także o głód w trakcie podróży nie musimy się martwić. Dobrym pomysłem jest spakowanie jednej butelki wody do bagażu rejestrowanego, dzięki czemu po przylocie i w trakcie transportu do miasta nie będziemy umierać z powodu pragnienia!

 

W NASTĘPNYM ODCINKU AZJA EXPRESS…

W następnych postach opiszemy plan pierwszych 20 dni w Wietnamie, lot najlepsza linią lotniczą na świecie, a także relacje na bieżąco z miejsc, w których będziemy. Śledźcie naszego bloga i zaobserwujcie nas na Facebooku, aby dostawać świeżą dawkę ciekawostek podróżniczych oraz tanich ofert! 🙂

 

 

UDOSTĘPNIJ WPIS

Najnowsze wpisy

Zdobywamy Język Trolla! Tygodniowa wyprawa do Norwegii

Po raz kolejny zapraszamy Was na niesamowitą, 7-dniową wyprawę do Norwegii! Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów i już w tym roku…

Jarmark Wielkanocny w Pradze!

Przywitaj wiosnę razem z nami w magicznej Pradze! ❤️ Przywitaj wiosnę razem z PassWorld w pięknej Pradze. Oczywiście termin wyjazdu…

W święto zakochanych, zakochaj się w uroczej Florencji nad Łabą!

Spędź walentynki w magicznej Florencji nad Łabą! ❤️ W święto wszystkich zakochanych wybierz się z nami do niemieckiej perły baroku…

Zobacz najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe za 100zł!

Chyba nie ma osoby, która nie uwielbia Świąt Bożego Narodzenia🎄 To wyjątkowy czas dla nas wszystkich 😇 Wśród pachnących lasem…

Wyjazd do niesamowitej Szwajcarskiej Saksonii!

Zapraszamy Was na wyjazd do niesamowitej Szwajcarskiej Saksonii! Już 10 listopada wyrusz razem z nami! Tuż za zachodnią granicą znajduje…

Wyjątkowy spacer w chmurach dla każdego!

Zapraszamy Was na wyjątkowy, niebanalny spacer! Już 2 listopada! Sky Walk, czyli spacer w chmurach, który możliwy jest w Resorcie…

Magiczna podróż do Niemieckiej Wenecji!

Pragniemy zaprosić Was na wyjątkowy wyjazd do Niemieckiej Wenecji! To urokliwe miejsce przypadnie do gustu każdemu – rodzinom z dziećmi,…

Dlaczego boimy się podróżować? Obalamy 5 głównych mitów!

Podróże kosztują dużo pieniędzy! Wcale nie musi tak być! Nasza strona powstała po to, żeby pokazać Wam, że tanie podróżowanie…

POZOSTAŁE WPISY NA BLOGU

Zdobywamy Język Trolla! Tygodniowa wyprawa do Norwegii

Zdobywamy Język Trolla! Tygodniowa wyprawa do Norwegii

Po raz kolejny zapraszamy Was na niesamowitą, 7-dniową wyprawę do Norwegii! Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów i już w tym roku…
Jarmark Wielkanocny w Pradze!

Jarmark Wielkanocny w Pradze!

Przywitaj wiosnę razem z nami w magicznej Pradze! ❤️ Przywitaj wiosnę razem z PassWorld w pięknej Pradze. Oczywiście termin wyjazdu…
W święto zakochanych, zakochaj się w uroczej Florencji nad Łabą!

W święto zakochanych, zakochaj się w uroczej Florencji nad Łabą!

Spędź walentynki w magicznej Florencji nad Łabą! ❤️ W święto wszystkich zakochanych wybierz się z nami do niemieckiej perły baroku…
Zobacz najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe za 100zł!

Zobacz najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe za 100zł!

Chyba nie ma osoby, która nie uwielbia Świąt Bożego Narodzenia🎄 To wyjątkowy czas dla nas wszystkich 😇 Wśród pachnących lasem…
Wyjazd do niesamowitej Szwajcarskiej Saksonii!

Wyjazd do niesamowitej Szwajcarskiej Saksonii!

Zapraszamy Was na wyjazd do niesamowitej Szwajcarskiej Saksonii! Już 10 listopada wyrusz razem z nami! Tuż za zachodnią granicą znajduje…
Wyjątkowy spacer w chmurach dla każdego!

Wyjątkowy spacer w chmurach dla każdego!

Zapraszamy Was na wyjątkowy, niebanalny spacer! Już 2 listopada! Sky Walk, czyli spacer w chmurach, który możliwy jest w Resorcie…